ULO 2012 ŻAK LEGNICA

FORUM UZUPEŁNIAJĄCEGO LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO "ŻAK" sem. I W LEGNICY

Ogłoszenie

ZACZYNAMY 21 WRZEŚNIA 2013 R. .

#1 2012-03-17 22:27:18

D@rek

Administrator

Punktów :   

HORACY - Wybór pieśni

Horacy-wybór pieśni
Opracowanie tych pieśni w granicach formy i treści:

Wybudowałem pomnik-Exegi monumentum
Do Leukonoe
Do Deliusza
Do Postuma




WYBUDOWAŁEM POMNIK

RODZAJ LITERACKI: LIRYKA
GATUNEK LIRYKI: LIRYKA FILOZOFICZNO-REFLEKSYJNA

PODMIOT LIRYCZNY: Jest nim autor, poeta, świadomy swojej nieśmiertelności, dzięki poezji, którą stworzył.
ADRESAT: każdy czytlnik, który aktem czytania wiersza potwierdza nieśmiertelność jego twórcy.
NASTRÓJ UTWORU, STYL I TON WYPOWIEDZI: poeta zastosował uroczysty, podniosły styl, charakterystyczny dla ody. woją wielkość porównuje do nieskończoności i wieczności imperium rzymskiego, do potęgi tego starożytnego państwa, stąd nagromadzenie w utworze naz geograficznych: rzek - Aufidus, Daunus; wiatru- Akwilon; wzgórza - kapitol - jednego ze wzniesień, na których powstał Rzym. Dzięki jego poezji przetrwają one dla potomnych, pokonają upływ czasu. Wypowiedź ooetycka charakteryzuje się dostojnym, poważnym stylem, jest utrzymana w tonie oracji, uroczystej przemowy.

"Do Leukonoe"
Horacy w utworze pt."Do Leukonoe" podkreśla, że nie należy się zastanawiać nad przyszłością, gdyż ona jest z góry zaplanowana i przeznaczona człowiekowi przez bogów. Autor utworu sądził, że dzieje ludzkie nie sa dziełem przypadku. Uważał, że są one uzaleznione od woli bogów, a człowiek jest tylko marionetka w ich rękach. Horacy utrzymywał pogląd, że nie nalezy myśleć o śmiercie ale trzeba cieszyć się tym, co nam dany dzień przyniesie. W utworze zwraca się do dziewczyny mówiąc jej, żeby nie myślała nad przyszłością i nie martwiła się, że kiedys musi umrzeć, tylko aby żyła w myśl zasady, że "co ma byc to bedzie". Autor w tym utworze przedstawia filozofię epikurejską.

"Do Deliusza"
W wierszu "Do Deliusza" adresowanym do przyjaciela autora, podkreślona jest filozofia stoicyzmu i epikureizmu. Horacy twierdzi, że każdy człowiek jest skazany na zgon wyrokiem Orkusa- boga śmierci. Wyrok ten dosięgnie wszystkich ludzi, zarówno bogatych jak i biednych. Autor w tym utworze uprzedza przyjaciela , że w chwili śmierci będzie musiał pozbyć się całego swojego majątku "ustąpisz z wszystkich gruntów nabytych". Horacy poucza Deliusza, że w tej sytuacji powinien z opanowaniem czekać na wyrok, na tę "godzine klęski" i świętować każdy dzień swojego życia, leżąc na łonie natury, pijąc dobre wino. Elementem zaczerpniętym od epikurejczyków jest hasło życia czasem teraźniejszym, a natomiast wątkiem stoickim jest zalecanie przyjacielowi, aby zachował równowagę ducha i wyzbył się namiętności.

"Do Postuma"

Utwór liryczny "Do Postuma" ma podobny wydźwięk jak do poprzedniego wiersza Horacego. Oprócz podkreślonych poglądów poety o śmierci, w tym utworze autor ukazuje swój stosunek do religii panującej wówczas w Rzymie. Horacy odrzuca tą religię i modlitwy i sam poucza przyjaciela, że ani modlitwy ani drogocenne ofiary nie uchronią go przed śmiercią. W przekonaniu Horacego wszyscy muszą opuścić najbliższych i pozostawić swój dorobek, który dostanie się w ręce nowego dziedzica. Horacy w domyśle pragnie zachęcić swego przyjaciela do postępowania w myśl zasady "carpe diem"- "chwytaj dzień"

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.lenastarskailatoszek.pun.pl www.ekstraklasamanager.pun.pl www.wwstizmagisterka1.pun.pl www.zrom.pun.pl www.czternastka.pun.pl